WordPress siteniz için Facebook Instant Articles nasıl kurabilirsiniz?

07 Jun
2017

Instant Articles, özelleştirilmiş bir mobil biçim kullanarak içeriğinizi 10 kat daha hızlı yüklemenize olanak tanıyan bir Facebook özelliğidir, bu özellik mobil cihazlar için Facebook uygulamalarında kullanılan teknolojiye dayanıyor. BuzzFeed, TechCrunch, Mashable ve sayısız diğer popüler medya siteleri kendi web sitelerinde kullanıyo ve şimşek simgesi ile Facebook sayfasında kolayca ayırt edilebilir.

Facebook Instant Articles

İyi ve Kötü Yanları

Hayattaki herşey gibi Facebook Instant Articles’ın iyi ve kötü yanları mevcut, o yüzden ilk bunlara göz atmakla başlayalım.

Facebook Instant Articles İyi Yanları

 • Daha hızlı yükleme süresi, kullanıcı deneyiminde belirgin bir iyileşme.
 • Hızdan dolayı, kullanıcıların içeriğinizi paylaşması daha olasıdır.
 • Facebook İzleyici Ağı aracılığıyla para kazanma seçeneklerine erişim.
 • Desteklenen Facebook Sayfa Erişimi.
 • Facebook’un büyük kullanıcı tabanı sitenize yeni trafik dalgası yaratabilir.

Facebook Instant Articles Kötü Yanları

 • Kullanıcılar yan çubuklarını görmez. Yararlı eklentiler, e-posta listesi formları gibi makalenin parçası olmayan her şeyi gizler.
 • Facebook Instant Articles, reklam verenlerin yanı sıra bir makale üzerinde gösterebileceğiniz reklamların sayısını sınırladığı için, reklam gelirinde bir düşüşe tanık olabilirsiniz.
 • Makalenizde bazı resim ve videolar kullanabilirsiniz, ancak Facebook’un anlık makalelerinde bu sınırlandırılacaktır.
 • Çoğu kısaltma, özel alan ve diğer WordPress özellikleri makalelerinde gösterilmez.

Sistemi kullanmanın artı ve eksilerini göz önüne alındığında, yayıncılarların bir karar vermesi gerekmektedir. Aslında bu durum ürettiğiniz içeriğin türüne ve iş hedeflerinize bağlıdır. Bir haber sitesi iseniz, onu eklemeniz mantıklı olur. Bir işletme web sitesiyseniz, o zaman büyük bir fark yaratmayacaktır.

Nasıl Etkinleştireceğiz?

WordPress sitenizde Facebook Instant Articles ayarlamak için birkaç gereksinim vardır. Bunlar:

 • WordPress siteniz için Facebook sayfası.
 • Facebook sayfası uygulaması (nasıl oluşturulacağını göstereceğiz).
 • Web sitenizde en az 10 veya daha fazla makale var.
 • WordPress eklentisi(nasıl yapılacağını göstereceğiz).

Bütün gereken şeyleri öğrendiysek başlayabiliriz 🙂

Kayıt Olmak

Önce, Facebook Instant Articles web sitesini ziyaret etmeniz ve başlamak için kayıt düğmesine basmanız gerekiyor.

Facebook sizden bir sayfa seçmenizi isteyecektir, burada web siteniz için kullandığınız Facebook Sayfasını seçmeniz gerekiyor. Ardından, Anında Makale şartlarını kabul etmek ve ardından ‘Anında Makale Araçlarına Eriş’ düğmesini tıklamak için kutuyu işaretleyin.

Öncelikle, URL’nizi talep ederek web sitenizin sahipliğini kanıtlamanız gerekir.

Kodu kopyalayıp WordPress sitenizin <head> kısmına eklemeniz gerekmektedir. Kodu web sitenize ekledikten sonra, tekrar Facebook sayfanızın yayıncı araçları bölümüne geçmeniz gerekmektedir. Web sitenizin adresini daha önce kopyaladığınız kodun altına ekleyin ve ardından claim url butonuna tıklayın.

Bir sonraki adım, web siteniz için Anında Makale RSS yayını eklemektir. Bunu yapabilmek için Instant Articles for WordPress eklentisini yükleyip etkinleştirin. Etkinleştirmeden sonra eklenti, WordPress siteniz için otomatik olarak RSS yayını oluşturmaya başlayacaktır. Bu yayına sitenizin adresinin sonuna /feed/instant-articles ekleyerek ulaşabilirsiniz.

Anlık makaleler yayın adresinizi kopyalayın ve tekrar Facebook sayfanızın yayınlama aracı bölümüne geçin. Araçlar bölümüne gidin ve ‘Production RSS Feed’ kısmına yapıştırıp kaydedin.

 

Instant Articles for WordPress eklentisini ayarlamak

Bir önceki adımda Instant Articles için RSS beslemesi üretmek için eklentiyi kurmuştuk, şimdi ise eklenti ayarlarının geri kalanını ayarlamamız gerekiyor.

Etkinleştikten sonra, eklentinin WordPress yönetici çubuğuna yeni bir menü öğesi eklediğini göreceksiniz. Üzerine tıklayarak eklentinin ayarlar sayfasına gidebilirsiniz.

Bu eklentiyi etkinleştirmek için bir ‘APP ID’ ve ‘APP Secret’ gerekmekte. Bunları almak için sayfanına bir Facebook uygulaması oluşturmanız gerekecek. Şimdi bunu nasıl yapabileceğinize bir göz atalım.

Buraya tıklayarak FB Developer sayfasına erişebilirsiniz.

Açılan sayfada ‘Yeni bir uygulama’ ekle butonuna basıp sayfanız için yeni bir uygulama kurmaya başlayabilirsiniz. Çıkan ekranda Website seçip devam edin ve uygulamanıza bir ad verdikten sonra Create New Facebook App ID butonuna tıklayın. Facebook sizden bazen birkaç ek bilgi isteyebilir, bunları da doldurduktan sonra Skip Quick Start butonuna tıklayıp sihirbazdan çıkış yapın.

Yeni oluşturulan uygulamanızın paneline yönlendirileceksiniz. ‘APP ID’ ve ‘APP Secret’ anahtarlarınız burada gözükecektir, ancak bunları kopyalamadan önce sol menüdeki ‘App Review’ linkinden uygulamanızı ‘public’ konuma getirmeniz gerekmektedir. Bu adımdan sonra anahtarlarınızı kopyalarak WordPress eklentinize yapıştırıp kaydedebilirsiniz.

Eklentinin ayarlar sayfasında “Login with Facebook” adında bir buton çıkacak. Tıklayın, bu sizi Facebook’a götürecek ve size profil bilgilerinize erişmek için uygulamaya izin vermeniz istenecektir.
İzin verdikten sonra WordPress sitenize yönlendirileceksiniz. Facebook sayfanızı seçmek için ‘Sayfayı Seç’ açılır menüsünü tıklayıp sayfanızı seçin.

Tebrikler, artık WordPress siteniz Facebook Instant Articles ile uyumlu.

 

 

 

Yorumlar